K. Górak-Sosnowska. Queer a islam : alternatywna seksualność w kulturach muzułmańskich
- Kod: SMAK 022
-
Dostępność:
Zapytaj o dostępność/ wyczerpane
- Wydawnictwo: Wydawnictwo Smak Słowa
- Cena: 59,90 zł
- Autor: Górak-Sosnowska Katarzyna
- Wyd.: I
- Miejsce: Sopot
- Rok: 2012
- ilość stron: 304
- ISBN Kod: 9788362122370
- ISBN: 978-83-62122-37-0
- oprawa: Miękka
- Autor: Górak-Sosnowska Katarzyna
- Wyd.: I
- Miejsce: Sopot
- Rok: 2012
- ilość stron: 304
- ISBN Kod: 9788362122370
- ISBN: 978-83-62122-37-0
- oprawa: Miękka
- Autor: Górak-Sosnowska Katarzyna
- Wyd.: I
- Miejsce: Sopot
- Rok: 2012
- ilość stron: 304
- ISBN Kod: 9788362122370
- ISBN: 978-83-62122-37-0
- oprawa: Miękka
Dyskurs dotyczący ról płciowych w świecie islamu, choć rozbudowany i wszechobecny – zarówno w nauce, jak i w środkach masowego przekazu oraz w opinii publicznej – obejmuje niemal wyłącznie wzorzec heteroseksualny. Odnosi się zatem do kobiet i mężczyzn, którzy podejmują role społeczne wynikające z ich płci biologicznej. Płeć biologiczna w islamie determinuje tożsamość człowieka i jego role społeczne. Rodząc się jako kobieta lub mężczyzna, człowiek nabywa określone prawa i obowiązki. Na przykład kobieta dziedziczy połowę tego co dziedziczy mężczyzna, z kolei mężczyzna powinien utrzymywać kobietę.
Celem niniejszej publikacji jest przełamanie tego dyskursu. Siedemnastu autorów ukazuje nieheteronormatywny świat islamu. Chociaż jego korzenie sięgają jeszcze czasów przedmuzułmańskich, to jednak dopiero w ostatnim dziesięcioleciu stał się obiecującym przedmiotem badań, co widać w stale powiększającej się zagranicznej literaturze przedmiotu. Badania dotyczą zarówno teologii – a zatem tworzenia islamu gay-friendly (i szerzej LGBTQ-friendly), historycznych i współczesnych form nieheteronormatywności w społeczeństwach muzułmańskich, jak również rozważań teoretycznych na styku queer studies, teorii postkolonialnych i ponowoczesnych.
Perspektywa queer pozwala więc w nowy sposób spojrzeć na świat islamu – na
jego różnorodność, wyrażającą się w formach nieheteronormatywnych, elastyczność,
uwidaczniającą się w ich częściowej instytucjonalizacji, a także funkcjonowanie
pomiędzy tradycją a nowoczesnością, pomiędzy tradycyjnymi formami
nieheteronormatywnymi a współczesnym ruchem LGBTQ.
Poszerza zarazem
perspektywę queer studies o pozaeuropejski świat z odmiennymi, niekiedy
nieprzystającymi do zachodnich kategoriami płci i seksualności.
W świecie zachodnim mało wiemy o kulturze queer w ogóle, a muzułmańska seksualność nienormatywna jest wręcz nieznana, nieobecna, ba nawet samo prawdopodobieństwa jej istnienia spotyka się z niedowierzaniem. Dobrze więc się stało, że książka dr Katarzyny Górak-Sosnowskiej powstała i ma szanse znaleźć się na naszym rynku wydawniczym, dostarcza bowiem bardzo rzetelnych, wspartych dogłębną wiedzą naukową informacji o muzułmańskich kulturach queer.
Z recenzji wydawniczej prof. Janusza Daneckiego
„Książka oferuje spojrzenie na świat islamu z innej perspektywy, dotychczas słabo obecnej nie tylko w Polsce ale też w publikacjach zachodnich. Tym samym wpisuje się w nurt próbujący przełamywać powszechnie obecne a często krzywdzące dla tego świata opinie kojarzące go głównie z nietolerancją i nieprzejednanym konserwatyzmem. Ukazując różnorodność nieheteronormatywności świata islamu, tej z przeszłości i teraz, autorzy wychodzą poza ów dyskurs, starając się pokazać, w jaki sposób ludzie o nieheteronormatywnej płciowości i/lub seksualności radzą sobie w praktyce, jak funkcjonują, jak negocjują własną płciowość/seksualność z otoczeniem, w jaki sposób owo otoczenie stwarza pewną niszę, w której owo funkcjonowanie jest w ogóle możliwe i znośne.”
Z recenzji dr hab. Joanna Mizielińskiej